28 Şubat 2012 Salı

STEALTH

Bu filmi standart bir Hollywood filmi gibi değerlendirme gafletine düşen IMDb 4.8/10 puan vererek beni hayal kırıklığına uğrattı. Stealth her şeyden önce bir bilim kurgu filmi. Bilim kurguda mantık sınırları zorlanır. Hayal gücü ön plana çıkar. Genele göre olması imkansız detaylar da işlenir ki insan aklının aldığı her şey bir yerlerde gerçek olabilir, o da ayrı konu.
Çizgi filmleri, özellikle Japon çizgi filmleri olan Anime'leri seviyorsanız, bu filmi de seveceksiniz. Animeler'in de kendi içinde kategorilere ayrıldığını unutmayalım. Bu film eğer bir Anime olsaydıi 'Mecha' sınıfında yer alabilirdi. 'Mecha' nedir derseniz, teknolojik ögelerin üst seviyede olduğu ve robotların ön plana çıktığı Animeler diyebiliriz. Yönetmen, bir çizgi film için, hatta bir Anime-Mecha için fazlasıyla uygun olan senaryosunu film olarak çekmiş. İyi de etmiş. Görsel efektler çok gerçekçi. Öyle ki filmdeki uçak sahneleri hakiki uçaklarla çekilse ancak bu kadar başarılı olurmuş. Şimdi biraz da filmin konusuna bakalım.

Amerikan Hava Kuvvetleri, dünyanın her yerine hızla ve gizlilikle uçup görevleri yerine getirecek bir savaş uçağı prototipini denemeye alır. Aynı uçaktan üç adet üretilir ve yüzlerce pilot içinden seçilen üç pilota emanet edilir. Uçakların test aşamaları sürerken yeni, daha farklı dördüncü bir uçak daha dahil olur projeye. Diğerlerinden farkı bu uçağın pilotu olmamasıdır. İçinde düşünebilen ve öğrenebilen bir bilgisayar vardır. Bu dördüncü uçağın varlığı diğer üç pilotu rahatsız eder ancak süreç başlar ve bilgisayarlı uçak test uçuşlarına dahil olur. Olaylar gelişir.

Senaryo 'Yukikaze' ile benzerlikler taşıyor. Bazı savaş sahnelerinde 'Macross Zero' etkileri söz konusu. Dediğim gibi, senaryo ve çekimler bir Hollywood filminden çok çizgi film geleneğine yakın değerlendirilmiş. IMDb'deki arkadaşlarımız da oturup bu filmi bildiğimiz sinema filmi gibi izlemişler ve büyük ihtimalle yavan gelmiş kendilerine. Bir ürünü değerlendirirken, neye göre değerlendirdiğimizi doğru belirlememiz gerekir. Stealth sadece Anime-Mecha meraklılarına tavsiye edilir.
VIDEO
videoHiç yorum yok: